هزینه چاپ کتاب

هزینه چاپ کتاب به مولفه های زیر بستگی دارد: تعداد صفحات، سایز کتاب، جنس صفحات داخلی، نوع صحافی، نوع چاپ، تعداد رنگ در چاپ، صفحه آرایی و طراحی جلد، ویرایش فنی و ویراستاری، حق نشر و مجوزهای اخذ شده

1) تعداد صفحات: اصلی­ترین عامل تعیین کننده هزینه چاپ تعداد صفحات کتاب می­باشد. تعداد صفحات تعیین کننده میزان کاغذ مصرفی و زینک مصرفی است و اگر چاپ دیجیتال باشد تعداد صفحات قیمت را مشخص می­کند.

2) سایز کتاب: مسلماً هر چه قطع کتاب بزرگتر باشد هزینه اضافه می­یابد.

3) جنس صفحات داخلی: نوع کاغذ مصرفی می­تواند از جنس تحریر ۷۰ گرم و یا ۸۰ گرم یا گلاسه های مختلف و … باشد که با افزایش گرماژ کاغذ (وزن) هزینه چاپ افزایش می­یابد.

4) نوع صحافی: با توجه به تعداد صفحات و سایز کتاب از صحافی های متفاوتی استفاده می­شود که معروف ترین نوع و پرکاربردترین نوع صحافی ها، صحافی شومیز (جلد گلاسه و چسب گرم) و صحافی جلد سخت (دوخت فرمهای چاپی و چسب سرد و روکش گالینگور و سلفون دار) می­باشد که هر کدام هزینه های متفاوتی دارند.

5) نوع چاپ: عبارتند از چاپ افست و چاپ دیجیتال که رویه تعیین هزینه در هر کدام متفاوت می­باشد. اما به طور کلی در افست تعداد زینک و بند تعیین کننده بوده و در چاپ دیجیتال تعداد برگ­های یک کتاب تعیین کننده هزینه می­باشد.

6) تعداد رنگ در چاپ: هر چه تعداد رنگ­های استفاده شده در کتاب بیشتر باشد هزینه آن نیز به مراتب افزایش می­یابد.

هزینه‌ چاپ کتاب